Haberler

İran’da uçak trajedisi yerini öfkeye bıraktı; O manşet dünyayı sarstı!

Üç gündür devam eden protesto gösterilerinde kalabalıklar hükumeti istifaya çağıran sloganlar atıyor.

ABD’nin İran’la gerilimi 176 kişinin hayatını kaybettiği uçak faciasına neden oldu. İran Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna Havayolları’na ait uçağın ‘yanlışlıkla’ füze isabet etmesi sonucu düştüğünü duyurdu. İran Cumhurbaşkanı Ruhani, ‘Uçağın düşürülmesi büyük bir trajedi, affedilemez bir hata.’ dedi.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ise Ukrayna Havayolları’na ait yolcu uçağının ‘yanlışlıkla’ düşürülmesi nedeniyle özür diledi. Dünyayı sarsan olayın ardından İran’da bütün gazeteler siyah sayfalarla basıldı. ‘Iran’ isimli günlük gazetenin bir uçağın kuyruk kısmına ölen 176 kişinin isimlerini yazması ise ülkede en çok dikkat çeken manşet oldu.

İki gündür devam eden protesto gösterilerinde kalabalıklar hükumeti istifaya çağıran sloganlar atıyor.

İran’da bir gazetenin manşetinde Ukrayna yolcu uçağında ölenlerin isimleri paylaşıldı. Gazetenin manşeti ülkede bütün dikkatleri üzerinde topladı.

BAĞLANTILI HABER:   Pakistan'da düşen uçakla ilgili yeni gelişme; Motorları böyle piste sürtmüş

Ukrayna Havayollarına ait yolcu uçağı, İran İmam Humeyni Havalimanı’ndan Ukrayna’nın başkenti Kiev’e giderken kalkışından dakikalar içerisinde düşmüş ve uçakta kurtulan olmamıştı.

Trajik olay İran’ın, Irak’taki ABD üslerine füze saldırısı düzenlemesinden günler sonra meydana gelmişti.

İran’ın günlerce ve şiddetle uçağı düşürdüklerine dair iddiaları yalanlamasının ardından İran Devrim Muhafızları Ordusu, uçağın insan hatası kaynaklı bir şekilde düşürüldüğünü duyurdu ve özrü diledi.

İranlı yetkililer, bu vahim olaya neden olanların adalet önünde hesap vereceğini açıkladı ancak, bir üst düzey Devrim Muhafızları Ordusu komutanın uçağa füze çarptığını açıklamaması halkı daha da öfkelendirdi.

Protestocular, ülkenin ruhani lideri Ayetullah Ali Hamaney de dahil olmak üzere, bu trajedinin yaşanmasına neden olan bütün isimlerin istifa etmesini istiyor.

BAĞLANTILI HABER:   Pakistan'daki uçak kazasında yaralı olarak kurtulan yolcu dehşet anlarını anlattı

“ÖZÜR DİLE VE İSTİFA ET”

İranlılar sosyal medyada, yetkililerin eleştirileri geçiştirmekle uğraşmak yerine neden aileleri kucaklamaya çalışarak sempatize kazanmak istemediğini eleştiriyor. Bazı kullanıcılar ise, onca yüksek tansiyon yaşanmasına rağmen neden uçağa uçuş izni verildiğini sorguluyor.

Uçak faciası İran basınına böyle yansıdı! İşte dünyanın dikkatini çeken o manşet
İran’da bütün gazeteler siyah sayfalarla basıldı. ‘Iran’ isimli günlük gazetenin bir uçağın kuyruk kısmına ölen 176 kişinin isimlerini yazması ise ülkede en çok dikkat çeken manşet oldu.

Uçak faciası İran basınına böyle yansıdı! İşte dünyayı sarsan o manşet
Hamshahri gazetesi “Utanın” başlığını attı. Etemad gazetesi, ‘Utanın ve istifa edin’ manşeti ile çıktı. Devrim Muhafızlarına yakınlığı ile bilinen Javan gazetesi ise, “Acı hata için derin bir özür” başlığını yayımladı.

BAĞLANTILI HABER:   Türkiye'den Çad'a yardım

İranlılar, yetkililerin günlerce uçağa füze isabet ettiği iddialarını yalanlamasının ardından, dünya kamuoyundan artan eleştirilerin ardından füze hatasını kabul etmesini samimi bulmuyor.

İran’da en son geçtiğimiz kasım ayında, artan petrol fiyatları nedeniyle bu denli büyük çapta protestolar yaşanmıştı.

TRUMP: PROTESTOCULARI ÖLDÜRMEYİN

ABD Başkanı Donald Trump, İran’da hükümet karşıtı gösterilerle ilgili açıklama yaptı.

Trump resmi twitter hesabından; “Dünya izliyor, daha da önemlisi ABD izliyor. İnterneti geri açın ve gazetecilerin serbestçe dolaşmasına izin verin! Büyük İran halkınızın öldürülmesini durdurun!” ifadelerini paylaştı.

Etiketler

İlgili Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı