IndiGo CEO’sundan Airbus’a tepki: Uçak teslimatının gecikmesi planlarımızı bozuyor

featured

IndiGo CEO’su Pieter Elbers Pazartesi günü yaptığı açıklamada, tedarik zinciri kesintileri nedeniyle Airbus’tan uçak teslimatı gecikmelerinin, havayolunun bazı pazarlarda hızlı büyüme yeteneğini sınırladığını söyledi.

Koronavirüs sürecinin ardından Hindistan’da hava yolculuğuna olan talep artmaya devam ediyor. Uçaklara yönelik küresel talep artarken Boeing ve Airbus, tedarik zinciri sorunlarının ortasında artan uçak siparişi teslimatlarını karşılamak için çabalıyor. Hindistan’ın bayrak taşıyıcı havayolu şirketi IndiGo’nun CEO’su Pieter Elbers, hava yoluculuğundan yüksek talep görmelerine rağmen uçak siparişi teslimatlarının yavaşlığından yakındı.

Müşteriler uçmak için tekrar kapımızı çalıyor

Reuters’e konuşan Elbers, “Müşterilerimize hizmet vermek istediğimiz pazarlarda bir fırsat var ve bunu henüz istediğimiz ölçüde yapamıyoruz” dedi. “Müşteriler uçmak için tekrar kapımızı çalıyor. Dışarıda bir pazar var. Tedarik zinciri üzerindeki tüm baskı elbette memnun olmadığımız bir şey” diye Elbers ekledi. Elbers, IndiGo’nun 500 uçaklık bir sipariş defterine sahip olduğunu ve havayoluna bu on yılın sonuna kadar “istikrarlı bir teslimat akışı” sağlayacağını kaydetti.

Haber.aero’da yer alan habere göre, 2030 yılına kadar dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi olması beklenen Hindistan, sivil havacılık pazarındaki büyümesiyle dikkat çekiyor. Boeing, önümüzdeki 20 yıl içinde Hindistanlı taşıyıcıların 2.210 yeni uçağa ihtiyacı olacağını tahmin ediyor.

THY’den uçak kiralamıştı

Pazarın yüzden 50’den fazla payına sahip Hindistan’ın en büyük havayolu şirketi olan IndiGo, geçen yıl ikiye katlanan kapasitesiyle iç ve dış hat seferlerinde ciddi artış gördü. Kısa vadede, IndiGo bu talebin bir kısmını mevcut uçakların kiralama sürelerini uzatarak karşılamaya çalışıyor. Bu kapsamda taşıyıcı geçtiğimiz aylarda Türk Hava Yolları (THY) ile kod paylaşımı anlaşmasını genişletti. Aynı zamanda THY’den mürettabatı ile birlikte geniş gövdeli 777 kiraladı.

Mart ayının başlarında, IndiGo’nun Boeing ve Airbus’tan 500’den fazla uçak siparişi vermek görüşmeler gerçekleştirdi kaydedilmişti.

Kaynak: Haber.Aero

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
IndiGo CEO’sundan Airbus’a tepki: Uçak teslimatının gecikmesi planlarımızı bozuyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir