Hollanda hükümetinin tepki gösterdiği Corendon, Türkiye’ye uçma kararını erteledi

featured

Hollanda merkezli tur operatörü Corendon, hükümetin, “sorumsuzluk ve akılsızca” eleştirileri üzerine, 10 Temmuz’dan itibaren başlayacağı Türkiye uçularını erteleme kararı aldı.

Corendon, Türkiye’ye uygulanan seyahat kısıtlamalarının yumuşatılması durumunda, Uçuşlara 22 Temmuz’da yeniden başlayacak.

Ancak kısıtlamalar sürdüğü ve başka tur operatörleri Türkiye uçuşlarına başlamadığı sürece, Corendon da turist götürmeyecek.

Benelüx ülkelerinden Türkiye’ye en fazla turist taşıyan tur operatörlerinden biri olan Corendon, daha önce yaptığı açıklamada, kısıtlamalar kalksa da kalkmasa da, 10 Temmuz’dan itibaren uçuşlara başlayacağını açıklamıştı.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, tur operatörünün yaptığının “sorumsuzluk olduğunu” belirterek, bundan vazgeçmesi çağrısında bulunmuştu.

Hollanda Meclisi de , “seyahat kısıtlaması uygulanan riskli ülkelere uçuşların engellenmesi için hükümetin gerekli gerekli adımı atması” çağrısında bulundu.

Güvenli ülkeler listesi gözden geçirilecek

Meclis, geçerli bir mazeret beyan edemeyen kişilerin, turuncu listede bulunan Türkiye ya da diğer ülkelere gitmek için uçağa binmesine izin verilmemesini istiyor.

Avrupa Birliği (AB), 1 Temmuz’da açıklanan “güvenli ülkeler” listesini 15 Temmuz’da yeniden gözden geçirecek.

Brüksel’deki kaynaklar, koronavirüs vakalarında azalma olması halinde, Türkiye’nin “zorunlu haller dışında gidilmemesi gereken ülkeleri” simgeleyen turuncu listeden çıkarılabileceğini söylüyor.

BBC TÜRKÇE

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Hollanda hükümetinin tepki gösterdiği Corendon, Türkiye’ye uçma kararını erteledi