Türk Hava Yolları

Hollanda 2009’da düşen THY uçağı ile ilgili soruşturmayı yeniden açıyor

Hollanda parlamentosu 2009 yılında Türk Hava Yolları'na ait Boeing 737 Max model uçağın yaptığı kaza ile ilgili soruşturmayı yeniden açmak için harekete geçti.

Hollanda parlamentosu 2009 yılında Türk Hava Yolları’na ait Boeing 737 Max model uçağın yaptığı kaza ile ilgili soruşturmayı yeniden açmak için harekete geçti.

euronews’e konuşan Hollandalı parlamenter Jan Paternotte, “Milletvekillerimiz, Boing’in güvenlik yetkililerimizin gözünü korkutmayı denemiş olabileceğinden endişeli” dedi.

Hollanda Güvenlik Heyeti de açıklamasında “TK1951’in kaza dersleri gibi önemli sorular bile Boeing ve Amerikalı yetkililer tarafından öğrenildi. Bu, Boeing 737 Max’lerin son kazaları ile ilgili devam eden uluslararası soruşturmanın bir parçası olmalıydı.” ifadelerini kullandı.

Paternotte, 737 Max’lerin Avrupa hava sahasında uçmaya uygun olup olmadıklarına ise buna Avrupalı ülkelerin hükümetlerinin karar verebileceğini söyledi. Paternotte, Boeing’in kazalarla ilgili ekstra bilgi paylaşımını reddettiğini hatırlatarak bu durumun kendilerine güven vermediğini vurguladı.

BAĞLANTILI HABER:
THY zirvesinin tarihi açıklandı; Teşvik verilecek mi?

2009 yılında Amsterdam Schiphol Havalimanı’na inmek isterken Türk Hava Yolları’na ait uçak kaza yapmış 9 kişi hayatını kaybetmişti.

Geçtiğimiz günlerde Amerikan New York Times gazetesi, bu uçağın sadece pilot hatası nedeniyle düşmediğini kazada “riskli tasarım seçimlerinin ve hatalı güvenlik değerlendirmelerinin” de rolü olabileceğini iddia etti.

Etiketler

İlgili Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı