HAVA-SEN’den THY’ye çağrı

featured

İşte HAVA-SEN’in yaptığı o açıklamanın tamamı:

“Ülkemizde giderek hızla yayılan Corona virüs nedeniyle havacılık çalışanlarının yaşadığı mağduriyet konusunda HAVASEN 3 Mart günü ilk uyarıyı yapmış ve 2 Nisan günü de kapsamlı ve detaylı bir değerlendirmeyi kamuoyu ile paylaşmıştır. Aradan geçen 3 gün içinde THY yönetiminin personelini mağdur, etme salgının faturasını çalışana çıkartma konusundaki kararlılığının devam ettiğini gösteren yeni uygulamalarına tanık olunmuştur. Sendikamıza ulaşan büyük bir kısmı da üyemiz olmayan çok sayıda THY personelinden özel grup sağlık sigortalarının iptal edildiği bilgisi edinilmiştir. Grup sigorta kapsamı dışına çıkarılan personelin aile bireyleri de böylece kapsam dışı kalmıştır. Bu tutum, akılla, vicdanla, insaf ve izanla bağdaşmayan, personelini hasım gören bir anlayışın dışa vurumudur.

Sağlık hizmetlerine ulaşmanın kısıtlandığı ve güçleştiği, çok aciliyeti olmayan hastaların pandemi teşhisi ve tedavisi konusunda hizmet veren kamu hastanelerine başvurmaması yönünde tavsiyelerin sözkonusu olduğu bu süreçte, yıllarca özveri ile hizmet ederek şirketini dünyada ilk sıralara yükselten çalışanlarının özel grup sağlık sigortalarının iptal edilmesini tasarruf kavramı ile açıklamak mümkün değildir. Nihayetinde THY’nin üstlendiği özel sağlık sigortası bedeli personel başına ayda 250 TL civarında bir rakamdan ibarettir. 2019 yılında 4.5 milyar TL kar açıklayan bir şirketin bütün personel için toplamı ayda 6-7 milyon tutan bir rakama muhtaç hale gelmesi son derece üzücü ve düşündürücüdür. Üstelik personelin bizzat kendisinin ödediği aile bireylerinin sigortalarının da bu kapsamda iptal edilmesi açık bir hukuksuzluktur.

THY yönetimine bu kararı aldıranların, tavsiye edenlerin, sonuçlarını tam anlamıyla anlatmadıklarını düşünmek istiyoruz. Eğer sonuçları bilinerek böyle bir karar alındıysa ve THY gerçekten bu kadar zor durumda ise, sağlık sigorta taksitlerini ödeyemeyeceğini ancak devam etmek isteyenlerin bu bedeli kendilerinin karşılaması gerektiğini duyurmuş olsa idi, bu yaklaşımın çok daha mantıklı olacağı kuşkusuzdur. Bu noktada, yıllardır üyelerinden topladığı yüzmilyonlarca lira aidat geliri olan sözde yetkili sendika Hava İş’in de ilk kez üyeleri lehine bir tutum ortaya koyarak çalışanların sağlık sigortası yükünü THY’den alarak personele katkıda bulunması seçeneğini gündeme alması gerekmektedir.

Bu tespitlerden hareketle, ücretsiz izne zorladığı çalışanlarını ve ailelerini parasız, sahipsiz ve güvencesiz bırakan, sağlık hizmetlerine ulaşmasını engelleyen THY yönetimi ivedilikle bu tutumundan vazgeçmelidir.

Bu süreçte THY yönetimini;

1- Sessiz sedasız başladığı işten çıkartmaları durdurmaya,
2- Tüm personele en az Kısa Çalışma Ödeneği kadar maddi katkı yapmaya,
3- Tüm personelin ve ailesinin özel grup sağlık sigortalarının devamı için gerekli önlemleri almaya çağırıyoruz.

Salgın hiç bitmeyecekmiş veya uzun yıllar sürecekmiş gibi davranan THY yönetimi, kısa veya orta vadede bu sorun çözüldüğünde bugün dışladığı, mağdur ettiği, çaresiz bıraktığı personeli ile yola devam etmek zorunda kalacağını unutmamalıdır. Bu günler geçecek ancak herkes tarihe bugün takındığı tutum ve tavırlarla yazılacaktır.

HAVA-SEN Senin sendikan..
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
HAVA-SEN’den THY’ye çağrı