F-35 ve McLaren Speedtail karşı karşıya geldi

featured

İngiliz BBC televizyonunda yayınlanan Top Gear programında ABD’nin beşinci nesil savaş uçağı F-35 ile McLaren Speedtail aracı karşı karşıya geldi.

Yıllar önce yapılan Bugatti Veyron ile Eurofigher Typhoon yarışını akıllara getiren bu ilginç organizasyonda teknolojinin son harikaları hız limitlerini zorladı.

Drag yarışlarının hızlanmayı öne çıkaran kısa mesafeli yapısı, otomobiller ile uçaklar arasındaki farkı bir nebze kapatmış olmasıyla eğlenceli bir görüntü ortaya çıkarıyor.

Webtekno’da yer alan haber göre, karada ve havada üretilen en hızlı araçlar arasında yer alan Speedtail ve F-35 yarışında kazanan Lockheed Martin’in beşinci nesil uçağı oldu.

F-35 şu anda en hızlı ve en gelişmiş jet olarak kabul ediliyor. F-35’in azami hızı saatte 2.000 kilometreye yaklaşıyor. Bu da ses hızının 1,6 katı demek.

McLaren Speedtail, saatte 400 kilometreyi bulan hızıyla McLaren’in bugüne kadar ürettiği en hızlı model olma özelliğini de taşıyor.

1.055 beygirlik bu hız canavarının motoru 1.150 Nm tork üretiyor. İkiz 4 litrelik V8 motoru ve onu destekleyen elektrikli sistemleriyle araç, 0’dan 100’e 3 saniyenin altında çıkıyor.

İşte Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne (RAF) ait F-35 ile McLaren Speedtail’in drag yarışı:

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
F-35 ve McLaren Speedtail karşı karşıya geldi