Savunma Sanayi

F-35 jetleri İsrail’deki tatbikatta S-400’lerden ‘çekilme’ icra etti

İsrail Hava Kuvvetleri’nin Mavi Bayrak hava tatbikatında ABD ve Avrupa ülkelerinden müttefikleri ile birlikte Rus füze savunma sistemi S-400’e karşı koyma taktikleri icra ettikleri öğrenildi.

İsrail Hava Kuvvetleri’nin Mavi Bayrak hava tatbikatında ABD ve Avrupa ülkelerinden müttefikleri ile birlikte Rus füze savunma sistemi S-400’e karşı koyma taktikleri icra ettikleri öğrenildi. Breaking Defense portalının haberine göre İsrail’in ev sahipliğinde Uvda Hava Üssü’nde gerçekleşen Mavi Bayrak hava tatbikatında İsrail Hava Kuvvetleri, ABD ve Avrupa ülkelerinden müttefikleri ile birlikte Rus füze savunma sistemi S-400’e karşı koyma taktikleri icra etti.İsrailli pilotların yanı sıra Amerikan, Alman, İtalyan ve Yunan pilotlarının da katıldığı tatbikatta İsrail Hava Kuvvetleri’ne ait birkaç 5. nesil F-35I ve F-16I avcı uçaklarının, ayrıca diğer ülkelere ait 30’un üzerinde F-16, F-35 ve Eurofighter Typhoon jetlerinin yer aldığı kaydedildi.

Avcı uçaklarının hava çatışması ve hava savunma sistemlerine saldırı taktikleri icra ettikleri belirtilen haberde, Rus S-400 füze savunma sistemlerinin imitasyonu için Amerikan yapımı MIM-104 Patriot sistemlerinin kullanıldığı kaydedildi.

Tatbikatın Negev Çölü’nde, Gazze Şeridi’ndeki çatışma bölgesinin yakınında gerçekleştiği ifade edildi.

Rus uzmandan tatbikat yorumu: askeri-politik içerikli gösteriş niteliği taşıyor

İsrail Hava Kuvvetleri’nin ABD ve Avrupalı müttefikleri ile birlikte Rus füze savunma sistemi S-400’e karşı koyma taktikleri icra ettikleri haberini yorumlayan Rus askeri uzman Koşkin, bu şekilde yapılan tatbikatın askeri-politik içerikli gösteriş niteliği taşıdığını belirtti.

Plehanov Ekonomi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Sosyoloji Anabilim Dalı Başkanı Dr. Andrey Koşkin, İsrail Hava Kuvvetleri’nin ABD ve Avrupalı müttefikleri ile birlikte Rus füze savunma sistemi S-400’e karşı koyma taktikleri icra ettikleri haberini Russia Today (RT) televizyonuna yorumladı.

“Bu (tatbikat) daha çok askeri-politik içerikli gösteriş niteliği taşıyor” diyen Koşkin, S-400 füze savunma sistemlerinin ‘fiyat-kalite’ formülü bakımından dünyada benzeri olmadıklarını kaydetti.

“Patriot’lar prensipte bizim S-400 Triumf sistemlerimizin taktik ve teknik özelliklerini karşılamıyor” ifadelerini kullanan Rus uzman, NATO kuvvetlerinin S-400’lere karşı koyma önlemleri almaya çalışmalarının da bu durumla açıklanabileceğini ifade etti.

Koşkin, S-400’lerin başlıca görevinin sınırların ve tesislerin ‘dış saldırılardan’ korumak olduğunun herkes tarafından çok iyi bilindiğini vurguladı.

Başa dön tuşu