Haberler

Erdoğan: Bayraktar AKINCI ile 3 ülkeden biri olduk

Cumhurbaşkanı Erdoğan “2019 Yılı Değerlendirme Toplantısı”nda konuştu. Savunma sanayinde yerlilik oranını yüzde 70’lere çıkardıklarını belirten Erdoğan, Bayraktar AKINCI TİHA ile dünyada bu sınıfta en iyi aracı üreten üç ülkeden biri olduğumuzu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan “2019 Yılı Değerlendirme Toplantısı”nda konuştu. Savunma sanayinde yerlilik oranını yüzde 70’lere çıkardıklarını belirten Erdoğan, Bayraktar AKINCI TİHA ile dünyada bu sınıfta en iyi aracı üreten üç ülkeden biri olduğumuzu söyledi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen “2019 Yılı Değerlendirme Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, geçen yıl eylül ayında 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi’ni kamuoyuyla paylaşarak, “Milli Teknoloji Hamlesi”ne hız verildiğini aktardı.

Savunma sanayi alanındaki çalışmalara yönelik bilgileri paylaşan Erdoğan, bu alanda Türkiye’yi dışa bağımlılıktan kurtarmak amacıyla 17 yılda yerlilik oranını yüzde 20’lerden yüzde 70’ler seviyesine çıkardıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2002’de sadece 62 savunma sanayi projesi yürütülürken, bugün proje sayısının 700’e ulaştığına dikkati çekerek, “Yıllık savunma sanayii ve havacılık cirosu 9 milyar dolara yaklaşırken, ihracatımız da 2,7 milyar dolara yükseldi” bilgisini paylaştı.

Geçen yıl çeşitli özelliklerde 800’ün üzerinde zırhlı aracın güvenlik güçlerine teslim edildiğini, yeni zırhlı araç VURAN’ı envantere aldıklarını, milli torpido AKYA’nın atış testlerini başarıyla tamamladıklarını anlatan Erdoğan, ATAK helikopterlerinin operasyonlardaki başarısını gururla izlediklerini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2019 yılını değerlendirdi.
Erdoğan, geçen yıl 14 ATAK helikopterinin daha teslimatını tamamladıklarını belirterek, “Bunları İtalyanlarla ortaklaşa üretiyoruz, devam ediyoruz. İtalya Başbakanı buradaydı. Tekrar konuştuk, bunu daha ileri nasıl götürürüz, bunun görüşmesini de yaptık” dedi.

BAĞLANTILI HABER:   Pakistan'da düşen uçakla ilgili yeni gelişme; Motorları böyle piste sürtmüş

“HAVASOJ projesiyle dünyada sayılı ülkenin sahip olduğu kabiliyete ulaşacağız”

Milli tasarım GÖKBEY helikopterinin de test uçuşlarını sürdürdüklerini, MİLGEM Projesi’nin dördüncü gemisi Kınalıada’yı Deniz Kuvvetlerine teslim ettiklerini anlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Şimdi bir şey daha var, milli gemisavar füzemiz ATMACA’yı da Kınalıada korvetimize yerleştirdik. Sadece uçaksavar yok, bir de gemisavarlar var. Olur ya onlar da saldırı olduğu zaman gemilerimiz kendilerini savunacak. Havadan Bağımsız Tahrik Sistemi ile donatılmış denizaltılarımızdan ilki olan Pirireis’i geçtiğimiz günlerde havuza çıkardık. Denize indirdiğimiz Anadolu çıkarma gemimizi, inşallah bu yıl Deniz Kuvvetlerimizin envanterine alıyoruz. Savaş gemilerimizi ihraç etmenin gururunu da yaşıyoruz. Elektronik harp ve radar sistemlerinde ileri teknoloji seviyesine ulaşmaya başladık. KORAL projesiyle düşman hatlarındaki elektronik haberleşme hatlarını ve radar sistemlerini köreltmede önemli kabiliyetler kazandık. Çok önemli bu. HAVASOJ projesiyle ise bu alanda dünyada sayılı ülkenin sahip olduğu kabiliyete ulaşacağız.”

BAĞLANTILI HABER:   Şehirler arası seyahat kısıtlamaları 1 Haziran'da bitiyor

“Dünyada bu sınıfta en iyi aracı üreten üç ülkeden biri olduk”

İnsansız kara-deniz araçları, lazer silah sistemleri, elektromanyetik fırlatma sistemleri, sürü İHA teknolojisi, otonom sistemler ve roket projelerinin süratle ilerlediğinin altını çizen Erdoğan, “Bu çalışmaları, dünyada az sayıda ülke ile eş zamanlı sürdürüyoruz. Onlar yapar da biz yapmaz mıyız, biz de yapıyoruz, yapacağız. Eninde sonunda başardık.” bilgisini verdi.

AKINCI TİHA uçuş testlerini sürdürüyor.
Erdoğan, Türkiye’nin İHA’ya da SİHA’ya da sahip olduğunu, şimdi de AKINCI’nın geldiğini vurgulayarak, “AKINCI bambaşka, donanımlarıyla çok farklı. O da bir silahlı insansız hava aracı. İrtifa, uçuş, mühimmat hepsi çok güçlü olan bizim havadaki zenginliğimiz olacak. Dünyada bu sınıfta en iyi aracı üreten üç ülkeden biri olduk” değerlendirmesinde bulundu.

Bayraktar SİHA’nın ihracatına başladıklarını, bir diğer SİHA ANKA-S’nin yeni yerli motoru ile göklerdeki yerini sağlamlaştırdığını belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

“KORKUT hava savunma sistemimizin güvenlik güçlerimize teslimatına başlandı. HİSAR-A Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemi’nde seri üretim aşamasına geldik, bu yıl onu da envantere alacağız. Havadan Taşınabilir 105 Milimetrelik Hafif Çekili Obüs BORAN’ın testlerini bu yıl tamamlayarak envantere alıyoruz. Uzun menzilli hava savunma füze sistemimiz SİPER’in çalışmalarında önemli ilerleme sağladık. 2020 yılının ilk yarısında Yüksek Güçlü Milli Lazer’in Kirpi aracına entegrasyonunu da tamamlayacağız. Savaş uçağından her türden motorumuza kadar tüm savunma sanayi ihtiyaçlarımızı kendi imkanlarımızla üretebilir hale gelmeye giderek daha çok yaklaşıyoruz.”

BAĞLANTILI HABER:   Türkiye'den Çad'a yardım

ANKA yerli motorla uçmaya başlayacak.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı ile ilk etapta 98’i Türk, 29’u yabancı 127 üst düzey araştırmacıyı Türkiye’ye getirdiklerini belirterek, “20 yıllık hayalimiz olan Türkiye Uzay Ajansını 2018’in Aralık ayında kurduk. Milli Uzay Programı’nı ise bu yılın ilk yarısında ilan ediyoruz” dedi.

Erdoğan, geçen yıl TÜBİTAK aracılığıyla, özel sektörün 3 bin 427 Ar-Ge projesine 700 milyon liraya yakın hibe desteği sağlandığını, ikincisi düzenlenen TEKNOFEST’in 1 milyon 720 bin ziyaretçiyle dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tüm milletimizi saran teknoloji ve yenilikçilik coşkusu TEKNOFEST’i, bu yıl inşallah Gaziantep’te yapacağız. Gaziantep Belediye Başkanımız çok heyecanlı, ‘Biz İstanbul’u geçeceğiz, 2 milyonu bulacağız’ diyor. Tamam dedik, bulman halinde biz de hediyeyi yaparız” ifadelerini kullandı.

(Hurriyet)

Etiketler

İlgili Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı