Havacılık

Dünyanın en büyük kargo uçağı yeniden havalandı

Dünyanın en büyük kargo uçağı AN-225, 2 saat süren bir test uçuşu gerçekleştirdi.

Dünyanın en büyük kargo uçağı AN-225, 2 saat süren bir test uçuşu gerçekleştirdi. 272 ton ağırlığa ve 88 metrelik bir kanat açıklığına sahip dünyanın en büyük kargo uçağı AN-225, geçtiğimiz günlerde Ukrayna’daki Antonov Havaalanı’ndan başarılı bir şekilde kalkarak test uçuşu gerçekleştirdi.

18 AY SONRA YENİDEN GÖKLERDE

6 motora sahip dünyanın en büyük kargo uçağı, 18 aylık bir aranın ardından yeniden göklere çıktı ve yaklaşık 2 saat boyunca havada kalarak yeniden Antonov Havaalanı’na indi.

Dünyanın en ağır uçağı olan ve şu anda faaliyette bulunan uçaklar arasında kanat uzunluğu en fazla uçak olan AN-225, gelecekte uzun mesafeler arasında yüklü miktarda kargo taşımacılığı için kullanılacak.

AN-225, oldukça ağır olmasından ziyade, şimdiye kadar tek seferde taşıdığı 213 tonluk bir jeneratörle biliniyor. Uçağın tek seferde taşıyabileceği toplam ağırlık ise yaklaşık 250 ton civarında.

BAĞLANTILI HABER:   Haziran'da seferler yeniden başlıyor

Bu dev uçağın bir küçük modeli olan AN-124, şu anda tüm dünyada etkili olan koronavirüs nedeniyle Çin’den Avrupa’ya tıbbi ekipman getirmek için kullanılmıştı.

Yetkililer, şimdi de dünyanın en büyük kargo uçağı AN-225’i koronavirüse karşı yardım amaçlı kullanmayı düşünüyor. Eğer AN-225 gerçekten de bu amaç için kullanılabilirse, koronavirüse karşı yapılmış en büyük tıbbi sevkiyatlardan biri gerçekleşebilir.

Etiketler

İlgili Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı