Covid-19 salgınına karşı en güvenli ülkeler hangileri, Türkiye kaçıncı sırada?

featured

Dünya genelinde etkili olan Covid-19, birçok ülkede binlerce can aldı. Salgına karşı alınan önlemler gevşetilmeye başlansa da can kayıpları devam ediyor. Peki bu süreçte hangi ülkeler başarılı ve güvenilir oldu?

Yayılma hızı düşse de halen pandemi seviyesinde olan Covid-19 salgınının etkileri gün geçtikçe artmaya devam ederken, Deep Knowledge Group isimli konsorsiyum, 2’nci kez salgına karşı “en güvenli ülkeler” sıralaması yaptı.

Yeni bir araştırmaya göre Covid-19 salgına karşı dünyada en güvende olanlar İsviçre’de yaşıyor.

200 ülkenin yer aldığı listede 37’nci sırada olan Türkiye nispeten güvenli ülkeler kategorisinde yer almayı başardı.

Türkiye’nin yer aldığı ikinci kategoride Kuveyt, İzlanda, Bahreyn, Finlandiya, Lüksemburg, Katar, Liechtenstein, Polonya, Litvanya, Malezya, Letonya, Slovenya, Umman, Yunanistan, Estonya, Hırvatistan, İrlanda, Gürcistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi yer aldı.

Deep Knowledge Group
Türkiye 2. kategoride yer alıyorDeep Knowledge Group

Türkiye, birçok Avrupa ülkesinin önünde

Araştırmaya göre Covid-19 krizini küresel ölçekte en iyi İsviçre yönetiyor. İkinci sırada Almanya, üçüncü sırada İsrail geliyor.

Araştırmada salgın döneminde en güvenli ülke sıralamasında 37. sırada yer alan Türkiye, Fransa, İtalya, İspanya ve İngiltere gibi baz Avrupa ülkelerinin önünde yer alırken, salgına karşı geç önlem almakla eleştirilen Amerika Birleşik Devletleri 58’nci sırada yer aldı.

Türkiye acil durumlara hazırlık kategorisi haricinde diğer kategorilerde bulunduğu sıralama ortalamasının üzerinde puan aldı.

Koronavirüs salgınına karşı en güvensiz ülkeler ise çoğunlukla Sahraaltı Afrika ülkeleri.

Deep Knowledge Group
Covid-19 salgınına karşı en güvenli ülkeler – İlk 100 ülkeDeep Knowledge Group
Deep Knowledge Group
Covid-19 salgınına karşı en güvenli ülkeler – Son 100 ülkeDeep Knowledge Group

Almanya’nın özellikle ‘Hükümetin Krizi Yönetme Etkinliği’ alanında iyi bir performans sergilediğine dikkat çekildi. Almanya, salgın ortaya çıkar çıkmaz çok sayıda kişiyi teste tabi tutmuştu. Vaka sayısının yüksek olduğu Almanya’da ölüm oranını az olması, hükümetin ilk andan itibaren yoğun test sayısı ile tedbir alma çalışmalarına bağlanıyor.

Euronews

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Covid-19 salgınına karşı en güvenli ülkeler hangileri, Türkiye kaçıncı sırada?