Havalimanları

Büyük Göç’ün üzerinden bir yıl geçti, ancak THY uçakları AHL’den vazgeçemedi

Atatürk Havalimanı'ndan İstanbul Havalimanı'na yapılan ve "Büyük Göç" olarak adlandırılan taşınmanın üzerinden bir yıl geçti. Ancak Türk Hava Yolları uçakları Atatürk Havalimanı'ndan vazgeçemedi.

Atatürk Havalimanı’ndan İstanbul Havalimanı’na yapılan ve “Büyük Göç” olarak adlandırılan taşınmanın üzerinden bir yıl geçti. Ancak Türk Hava Yolları uçakları Atatürk Havalimanı’ndan vazgeçemedi. Önceki gün Cezayir’den tahliye edilen Türk vatandaşları AHL’ye indirildi. Kovid-19 nedeniyle THY’nin yolcu uçakları kargo operasyonlarını sürdürüyor.

BAĞLANTILI HABER:   Elveda Atatürk Havalimanı; Bir devir sona erdi

5-6 Nisan 2019  Türk havacılığı tarihi için hüznün ve heyecanın birlikte yaşandığı günler oldu. Türk havacılığının büyümesinde büyük rol oynayan, birçok ilkin yaşandığı Atatürk Havalimanı’ndaki operasyonlar sona erdi. THY’nin TC-JJY tescilli Boeing 777-300ER uçağıyla İstanbul-Singapur seferi ile AHL ticari uçuşlara kapatıldı.

Aynı gün ise Büyük Göç kapsamında Atatürk Havalimanı dünya üzerinde sayılı olabilecek bir şekilde 45 saat için planlanan ancak 33 saatte rekor sayılan bir lojistik operasyon süreciyle İstanbul Havalimanı”na sorunsuz bir şekilde taşınma gerçekleşti.

Geride kalan bir yılda kaderine terk edilmiş olsa da Atatürk Havalimanı adından sıkça söz ettirdi. THY’nin kargo operasyonlarına devam ettiği AHL, ilk önce yıkım haberleriyle gündemi meşgul etti. Ardından bir milyon kişinin ziyaret ettiği TEKNOFEST’e ev sahipliği yaptı.

BAĞLANTILI HABER:   Putin uçağı Atatürk Havalimanı'na indi, tartışma başladı

İstanbul Havalimanı’ndaki kötü hava koşulları nedeniyle pas geçen uçaklarla ilgili haberler yapıldığında gözler yine Atatürk Havalimanı’na çevrildi. Bu haberleri Pegasus’a ait iki uçağın İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda pistten çıkması takip etti.

Birçok havacılık otoritesi ve siyasilerin gündeminde de sürekli Atatürk Havalimanı’nı vardı. Bir çok isim “üç havalimanın aynı anda hizmet vermesin” çağrısı karşılıksız kaldı.

AHL ile ilgili en çok konuşulan olay ise Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in İGA’ya değil de buraya inmesi oldu.

Son olarak ise tüm dünyayı kasıp kavuran Kovid-19 Atatürk Havalimanı, bir kez daha gündeme gelmesine vesile oldu. İlk önce sahra hastanesi olarak kullanılması talep edilen AHL, şuanda hem kargo hem de tahliye operasyonlarına ev sahipliği yapıyor.

THY’nin çok sayıda uçağı ise AHL’de park pozisyonunda duruyor. Uçakların tekrar körüklere yanaştığı görüntüler ise birçok havacılık tutkununu duygulandırdı.

Etiketler

İlgili Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı