Bugün kaç Türk vatandaşı Türkiye’ye getirildi?

featured

Türk vatandaşlarının yurt dışından tahliyesi sürüyor. Bugün Kuveyt’ten 349, Ukrayna’dan 180, Hollanda’dan 349, Londra’dan 262 ve Libya’dan 62 olmak üzere toplam bin 344 vatandaşımız tahliye edildi. Vatandaşlar 14 günlük karantina için yurtlara yerleştirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla 59 ülkeden yaklaşık 25 bin Türk vatandaşının Ramazan ayı ve bayramı evlerinde geçirebilmesi için tahliye operayonu planlanmıştı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın sosyal medya hesabından açıkladığı operasyon başladı.

Bugün Kuveyt, Ukrayna, Hollanda, İngiltere ve Libya’da koronavirüs salgını nedeniyle kalan toplam bin 344 Türk vatandaşı Türk Hava Yolları uçaklarıyla Türkiye’deki çeşitli havalimanlarına getirildi.

Başlatılan tahliye operasyonu kapsamında, Kuveyt’te çalışan işçiler ve aileleri toplam 349 Türk vatandaşını taşıyan Türk Hava Yolları uçağı Antalya Havalimanı’na indi. Uçakta bulunan işçiler ve aileleri toplam 349 kişi, havalimanında bekleyen sağlık ekiplerince kontrolden geçirildi.

Vatandaşlar daha sonra 14 günlük karantina dönemini geçirecekleri Isparta ve Burdur’a hareket etti. Kuveyt’ten getirilen 275 Türk Burdur’da, kalanlar ise Isparta’da karantina altına alındı.

Ukrayna’dan 180 vatandaş Trabzon’a getirildi

Ukrayna’dan kalkan Türk Hava Yolları’na ait uçakla biri bebek 180 Türk vatandaşı Trabzon Havalimanı’na getirildi. Türkler, sağlık kontrolünün ardından, polis ve AFAD ekipleri eşliğinde, yoğun güvenlik önlemleri altında otobüslerle Rize’deki Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı Devlet Hatun Yurduna getirilerek yerleştirildi.

Amsterdam’dan 349 kişi tahliye edildi

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’dan getirilen 349 Türk vatandaşı, THY uçağıyla Samsun Çarşamba Havalimanı’na indi. Görevliler tarafından uçağın içinde pasaport kontrolü yapılan ve sağlık taramasından geçirilen yolculardan ateşi yüksek çıkan bir kişi, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesine götürüldü.

Bavulları AFAD ekiplerince dezenfekte edilen vatandaşlar, daha sonra apronda bekletilen otobüslerle karantina sürecini geçirecekleri Kredi ve Yurtlar Kurumu yurduna yerleştirilmek üzere Tokat’a gönderildi.

Londra’dan 262 vatandaş tahliye edildi

İngiktere’nin başkenti Londra’dan yurda getirilen 262 Türk vatandaşı, Ankara Esenboğa Havalimanı’na getirildi. Türk vatandaşları, sağlık kontrolünün ardından, polis ve AFAD ekipleri eşliğinde, yoğun güvenlik önlemleri altında otobüslerle getirilerek Çankırı’daki Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı Emir Karatekin Yurdu’na yerleştirildi.

Libya’dan 62 kişi getirildi

Bugün ayrıca bir tahliye de Libya’dan yapıldı. Libya’da çalışan 62 Türk vatandaşı, uçakla İstanbul’a getirildi. Otobüslerle Çorlu ilçesine nakledilen vatandaşlar, Kredi Yurtlar Kurumuna bağlı Çorlu Erkek Öğrenci Yurdu’na yerleştirildi.14 gün karantinada tutulacak 62 kişi, sağlık kontrolünden geçirilerek kalacakları odalara alındı.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Bugün kaç Türk vatandaşı Türkiye’ye getirildi?