Savunma Sanayi

ANKA-S’ler Tunus yolunda… TUSAŞ 3 tane satacak

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ), ANKA-S’i Tunus’a ihraç ediyor. ANKA-S için Tunus 3 araç ve iki yer istasyonu için anlaşma imzaladı.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ), ANKA-S’i Tunus’a ihraç ediyor. Africa Intelligence’ın haberine göre, İdlib Operasyonu’nda büyük başarıya imza atan, MALE sınıfındaki İnsansız Hava Aracı (İHA) ANKA-S için Tunus 3 araç ve iki yer istasyonu için anlaşma imzaladı.

ANLAŞMA 25 ARALIK’TA İMZALANDI

Havacılık Editörü Tolga Özbek, twitter hesabından son gelişmeyi böyle duyurdu; Tunus, geçen yıl İHA almak üzere ihale açmıştı. Yapılan değerlendirmede ANKA-S’i beğenen Tunus Silahlı Kuvvetleri, alım için düğmeye bastı. Anlaşma, 25 Aralık 2019’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Tunus ziyareti sırasında imzalandı.

PANTSHİR’LERİ AVLAMIŞTI

İdlib’e gerçekleştirilen operasyonda Türk İHA sistemleri büyük başarıya imza attı. Baykar’ın Bayraktar TB2, TUSAŞ’ın ANKA-B ve S’i bölgede Suriye kuvvetlerine göz açtırmadı. Pantshir gibi hava savunma sistemleri İHA’lar tarafından vuruldu. İHA’ların işaretlediği hedeflere, Türk Hava sahasından atış gerçekleştiren F-16’lar ve F-4E 2020’ler nokta vuruşu yaptı. ANKA-S’in en büyük özelliği, taşıdığı satcom anteni ile uydu kontrollü uçabilmesi. Böylelikle İHA sistemi uzaktan karıştırmaya neden olunmadan görev yapıyor.

4 MAM-L TAŞIYABİLİYOR

TUSAŞ, ilk ANKA sistemini 2010’da uçurdu. A modeli üzerinde çalışmalar tamamlandıktan sonra Türk Silahlı Kuvvetleri’nde hizmete 2014’te girdi. A modelinden sonra silahlı B modeli üretildi. Elektronik karıştırma yapabilen I modeli de geliştirdi. ANKA’nın son modeli ise uydu kontrollü uçan S. 2017’de hizmete giren sistem, 8 adet Cirit veya 4 adet MAM-L taşıyabiliyor. 24 saat havada kalabiliyor. Seyir hızı ise saatte 217 kilometre. Halen TUSAŞ, sistemi Pakistan ve Malezya’ya satışı için çalışmalar sürdürüyor.

Kaynak: TolgaOzbek.com

Başa dön tuşu