Havacılık

Airbus “Otomatik Uçuş” testlerini geçt

Airbus’ın iki yıl önce başlattığı tam otomatik kalkış ve iniş testleri tamamlandı. Toplam 500’den fazla test uçuşu sonrasında projenin başarılı olduğu bildirildi.

Airbus’ın iki yıl önce başlattığı tam otomatik kalkış ve iniş testleri tamamlandı. Toplam 500’den fazla test uçuşu sonrasında projenin başarılı olduğu bildirildi.

Avrupalı havacılık şirketi Airbus, iki yıllık kapsamlı test uçuşu programı ardından Otonom Taksi, Kalkış ve İniş (ATTOL-Autonomous Taxi, Take-Off & Landing) projesini başarıyla tamamladı.

Airbus bu projeyi tamamlarken, havacılıkta dünyada bir ilk olan yerleşik görüntü tanıma teknolojisini kullanarak tam otomatik görüş tabanlı uçuş testleri ile ticari bir uçağın otonom taksi, kalkış ve inişini gerçekleştirdi.

Toplamda 500’den fazla test uçuşu gerçekleştirildi. Bu uçuşların yaklaşık 450’si ham video verilerinin toplanması, algoritmaların desteklenmesi ve ince ayar yapılması için tahsis edilirken, her biri beşer kalkış ve iniş de dahil olmak üzere tam altı test uçuşu serisi, bağımsız uçuş yeteneklerini test etmek için kullanıldı.

BAĞLANTILI HABER:   880 bin uçak bakım personeline ihtiyaç var

Airbus tarafından geliştirilen ATTOL projesi, pilotların veri etiketleme, işleme ve model oluşturma için makine öğrenme algoritmalarının ve otomatik araçların kullanımı da dahil olmak üzere otonom teknolojilerin nasıl çalıştığını keşfetmelerini sağlamak ve uçak operasyonları yerine stratejik karar alma ve görev yönetimine daha fazla odaklanmalarına yardımcı olmak için başlatıldı. Airbus bu gelişmiş teknolojilerin gelecekteki uçak operasyonlarındaki iyileştirme ve uçuş güvenliğini arttırma kapasitelerini analiz ediyor.

Etiketler

İlgili Haberler

Bu da dikkatini çekebilir
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı