Airbus DTÖ anlaşmazlığını ona erdirmek için son adımı attı

featured

Airbus, Fransa ve İspanya hükümetleriyle A350 Geri Ödenebilir Yatırım (RLI) kontratlarında değişiklik yapma konusunda anlaştı. Bu, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) ile 16 yıldır süregelen davadan sonra, ABD tarifeleri nedeniyle devam eden anlaşmazlığı sonlandırmak için atılan bir adımdır.

ABD Ticaret Temsilcisi (USTR) tarafından uygulanan tarifeler şu anda tüm havacılık sektörüne ve Amerikan hava yolları şirketlerine zarar vermekte ve Covid-19 nedeniyle çok zor bir ortamın oluşmasına neden olmaktadır. Bu yüzden Airbus bu çekişmeli hususu ortadan kaldırmak için son bir adım atmaya karar vermekle birlikte Fransız ve İspanyol sözleşmelerini DTÖ’nün uygun faiz oranı ve risk değerlendirme kriterlerini göz önünde bulundurarak değiştirmiştir. DTÖ halihazırda Geri Ödenebilir Yatırım (RLI) sözleşmesinin hükümetlerin yatırım risklerini paylaşarak endüstri ile ortaklık kurmaları için geçerli bir araç olduğuna karar vermiştir. Bu son hamle ile Airbus kendisini tüm DTÖ kararlarına tamamen uygun olarak değerlendirmektedir.

Airbus CEO’su Guillaume Faury “Tüm DTÖ gerekliliklerini tam olarak yerine getirdik. A350 RLI’larda yapılan bu ek değişiklikler, Airbus’ın çözüme giden bir yol bulmak için altına bakılmadık taş kalmadığını gösteriyor. Bu, USTR tarafından uygulanan tarifelerin ciddi etkisinden muzdarip olanlara, özellikle de endüstrilerin Covid-19 krizinin sonuçlarından çok etkilendiği bir zamanda açık bir destek sinyalidir.” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Airbus DTÖ anlaşmazlığını ona erdirmek için son adımı attı