Havacılık

ABD’den Airbus’a bir darbe daha!

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Avrupa Birliği’nden (AB) ithal ettiği Airbus uçaklarındaki gümrük tarifesini yüzde 10’dan yüzde 15’e çıkartacak.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Avrupa Birliği’nden (AB) ithal ettiği Airbus uçaklarındaki gümrük tarifesini yüzde 10’dan yüzde 15’e çıkartacak. ABD’nin bu yeni uygulaması, 18 Mart tarihinde başlayacak.

ABD, ekim ayında Avrupalı ürünlere uyguladığı tarifeyle Airbus için gümrük vergisini yüzde 10’a çıkartmıştı.

ABD’nin ekim ayındaki uygulaması üzerine Avrupa’dan ithal edilen ürünlere yılda ilave 7.5 milyar dolar gümrük vergisi getirilmişti.

Trump gümrük vergileri artışı için sinyali vermişti

ABD Başkanı Donald Trump, son yaptığı bir açıklamada “AB ile artık ciddi bir şekilde ticareti konuşmanın zamanı geldi” diyerek, Brüksel’e yönelik vergi artırımının ilk mesajını vermişti.

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), ABD’nin Airbus’a sağlanan yasa dışı desteklemelerden ötürü Avrupa Birliği’ne yıllık 7,5 milyar dolar ilave gümrük vergisi uygulamasına onay vermişti.

BAĞLANTILI HABER:
142 bin uçak 14 milyon yolcu

Amerikan yönetimi bunu hayata geçirmek için hemen harekete geçerek, 18 Ekim’den itibaren Fransız şarabı, İskoç viskisi, peynir gibi bir çok ürüne yüzde 25 ilave gümrük vergisi getirdi.

Amerikan yönetimi ayrıca Airbus uçakları ve sivil hava araçlarına da yüzde 10 ek gümrük vergisi uygulama kararı aldı.

Etiketler

İlgili Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı