A400M 150 metreden görevini otopilotta yapabilecek

featured

Türkiye’nin tasarımcı, imalatçı ve kullanıcı olarak yer aldığı Airbus A400M askeri nakliye uçağı yeni bir aşamayı daha başarıyla tamamlandı. Uçak, Otomatik Alçak Seviye Uçuş kabiliyeti sertifikasını aldı.

Pireneler ve orta Fransa’nın yukarısında Nisan ayında gerçekleştirilen sertifikasyon test aşamalarında 500 feet yani yaklaşık 150 metre gibi alçaktan uçuşta, hava ikmali, havadan yakıt ikmali gibi çeşitli operasyonlara geçişler yer aldı.

Bu ilk sertifikasyon aşaması, Görerek Meteorolojik Koşullarla yapılan uçuş operasyonları ile ilgili olacak. İkinci aşama ise 2021 yılının ikinci çeyreğinde belgelenecek ve görünür olmadan, Aletli Meteorolojik Koşulları içerecek.

Savaş uçağı dünyasının doğasında olan ve bir askeri nakliye uçağı için benzersiz bir yetenek olarak öne çıkan Otomatik Alçak Seviye Uçuş kabiliyeti A400M’nin arazi maskeleme ve hayatta kalma yeteneğini geliştirerek uçağı düşman bölgelerinde daha az algılanabilir olmakla birlikte; hava ikmali, havadan yakıt ikmali, lojistik veya diğer özel operasyonlar gibi önemli askeri operasyonlara doğru yolculuk yaparken de tehditlere karşı daha az hassas hale getirmekte.

Halen Türk Hava Kuvvetleri’nde toplam 9 adet A400M bulunuyor. Son uçak 2022’de teslim edilecek.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
A400M 150 metreden görevini otopilotta yapabilecek