Havacılık

4 yıl aradan sonra ilk uçak seferi

2015 yılının Ekim ayında Mısır’ın Sina Yarımadası’nda bir Rus yolcu uçağının düşürülmesinin ardından Şarm El Şeyh’e uçuş kısıtlaması getiren İngiltere, 4 yıl sonra bu yasağı geçtiğimiz Ekim ayında kaldırmıştı.

2015 yılının Ekim ayında Mısır’ın Sina Yarımadası’nda bir Rus yolcu uçağının düşürülmesinin ardından Şarm El Şeyh’e uçuş kısıtlaması getiren İngiltere, 4 yıl sonra bu yasağı geçtiğimiz Ekim ayında kaldırmıştı.

Charter uçuşları Aralık sonunda başlıyor

Yasağın kalkmasının ardından İngiltere’den ilk charter uçağı Aralık sonunda Güney Sina’ya uçacak. TUİ, önümüzdeki Şubat ayının ortasından itibaren İngiltere’den Şarm El Şeyh’e yönelik yoğun charter tur programlarına başlayacak.

Güney Sina Valisi Khaled Fuda, Şarm El Şeyh’teki turizm tesislerinin güvenliğinin nasıl sağlandığına yönelik İngiltere Dışişleri Bakanlığı temsilcileriyle toplantı yaptı. Fuda, Şarm El-Şeyh’in etrafına örülen duvarların turizm tesislerinin çölden gelen teröristlerin saldırılarına karşı korumak için özel olarak inşa edildiğini ifade etti.

Mısır medyasına göre Fuda, İngiltere heyetine sınırın devriyelerin tatil beldesi boyunca devriye gezdiğini de söyledi. Turistik bölgelerde 24 saat gözetim hizmeti bulunduğunu belirten Fuda son olarak köpeklerle yapılan polis devriyeleri sayısının tüm tatil bölgelerinde turizm sezonunda iki katına çıkacağını belirtti.

Otellere sıkı denetim

İngiliz seyahat endüstrisinin temsilcileri, Şarm El-Şeyh’teki otellerin güvenliğiyle ilgili Aralık ayında yoğun bir inceleme gezisi düzenleyecek. Mısır Turizm Bakanlığı, Şarm El Şeyh’teki turistik tesisleri sıkı denetimden geçiriyor. Tesislerde yapılan denetimlerde eksiklikleri tespit edilenlere iki ay verildi. Aralık ayının sonuna kadar, Güney Sina tatil beldesindeki tüm oteller çalışanları, aşçılar ve mutfak çalışanları, rehberler ve diğer personel eğitimden geçecek. Tüm otellere, güvenlik kameralarının dış ve iç çevre alanlarına kurulumunu tamamlamaları talimatı verildi.

Oteller yeniden açılacak

Mısır Turizm Bakanlığı’na göre, Şarm El-Şeyh tatil beldesinde, 70 bin odaya sahip yaklaşık 185 otel var. Rusya ve İngiltere’nin 4 yıldır uyguladığı seyahat yasağı sebebiyle çoğunlukla bu pazarlara yönelik 3 ve 4 yıldızlı oteller kapanmıştı. İngiltere’den bölgeye seyahatlerin yeniden başlamasıyla bu otellerin yeniden hizmet vermeye başlayacağı da belirtiliyor. Mısır, 2020’de 1 milyon İngiliz turist bekliyor.

Uçuş yasağı Rus uçağının düşürülmesiyle başlamıştı
İspanya, Rusya ve İngiltere gibi ülkeler, Ekim 2015’te Şarm El Şeyh-St. Petersburg seferini yapan Rus yolcu uçağının Sina Yarımadası’na düşmesinin ardından güvenlik nedeniyle Şarm El Şeyh’ten yapılan karşılıklı uçuşları askıya almıştı. Rus Hava Yolu Şirketi Kogalimavia’ya (Metrojet) ait Airbus-A 321 tipi uçak havalandıktan kısa bir süre sonra 17’si çocuk, 217 yolcu ve 7 mürettebatıyla Mısır’ın Sina Yarımadası yakınlarında düşmüştü. Düşen uçaktan kurtulan olmamıştı. Uçağın teröristlerce kabine konulan bombanın patlaması sonrası düştüğü belirlenmişti. Terörist saldırıyı IŞİD üstlenmişti.(turizmajansı)

Başa dön tuşu