2020’de 4,6 milyar yolcu kaybı yaşanacak

featured

Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI) 2020 için 4,6 milyardan fazla yolcu kaybı yaşanacağını ve tahmini olarak 97 milyar dolar gelir elde edileceğini belirtti.

ACI küresel havaalanı endüstrisindeki kötüleşen ekonomik etkiyi gösteren güncel verileri yayınladı. COVID-19 salgınının uzun süreli ve daha yaygın etkilerinin ve tahminlerini kapsayan verilerde tüm bölgelerdeki havaalanları için trafik ve gelir kayıp tahminlerinin daha da kötüleşiceğini gösteriyor.

Haber Aero’nun ulaştığı bilgilere göre ACI, 2020’nin ikinci çeyreğinde küresel düzeyde iki milyar ve 2020’nin tamamı için 4,6 milyardan fazla yolcu azalacağını tahmin ediyor. Küresel ölçekte toplam havaalanı gelirlerindeki tahmini düşüşün 39,2 milyar dolar olacağı, ikinci çeyrekte ve 2020 için ise 97 milyar dolardan fazla olacağını kaydetti.

Önemli operasyonları korumak ve dünyanın dört bir yanındaki havaalanlarında çalışan milyonlarca insanın işlerini ve geçim kaynaklarını korumak için havalimanlarına devlet yardımına ihtiyaç duyduğu kaydedildi. Geçen hafta, ACI ve Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) bir araya gelerek acil vergi indirimi ve tüm havacılık ekosisteminin yararına olan doğrudan finansal yardım çağrısı yaptı.

ACI Direktörü Angela Gittens, “COVID-19 salgınının havalimanlarına uygun rahatlama ortamı, ekonomik destek hükümetlerce sağlanmadıkça kötüleşecek ve sektör için tehdit oluşturmaya devam edecek” dedi.

Gittens “Trafik ve gelir çöktükçe, havaalanı endüstrisi istikrarı korumak için mümkün olan tüm önlemleri alacaktır, ancak havaalanı maliyetlerinin önemli bir kısmının sabit kalması zora sokacaktır. Havaalanları, yerel, bölgesel, ulusal ekonomilerin hizmet ettikleri toplulukların kilit gücü olan hava taşımacılığı kritik öneme sahip ve bu küresel ekonomik etkinin toparlanması için desteklenmesi gerekecektir. Havaalanlarına ekonomik destek sağlanması ve çalışanlarının işlerinin korunması sektör taleplerin başlamasıyla yeniden ayağa kalkmasını sağlayacaktır” açıklamalarında bulundu.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
2020’de 4,6 milyar yolcu kaybı yaşanacak