16 yıl sonra ortaya çıktı; İran Türk uçağının inişine izin vermedi

featured

Radyo Gedik’de Muhammed Yılmaz ve Murat Herdem’in sunduğuHavalı Şeyler” programında İran’ın TOR füzesiyle düşürdüğü Ukrayna Hava Yolları’na ait yolcu uçağı konuşuldu.

AirportHaber yazarı Murat Herdem İran’da düşürülen Ukrayna uçağının havalandığı İmam Humeyni Havalimanı ile ilgili çarpıcı bir detayı ilk kez açıkladı. 2004 yılında TAV’ın yapımını tamamladığı havalimanı açılışı için İran’a gittiklerini aktaran Herdem, Türk heyetini taşıyan iki uçağın havalimanına inişine izin verilmediğini söyledi.

16 YIL SONRA ORTAYA ÇIKTI

Herdem o gün yaşananları şöyle anlattı: “Tahran’da vurulan uçağın kalktığı İmam Humeyni Havalimanı yıllarca yapılmadı. İranlı şirketler sürekli ihaleyi alıp yapımı yarıda bıraktı. En son TAV Havalimanları bu ihaleyi aldı ve bu İmam Humeyni Havalimanı kısa bir süre içerisinde modern bir yapıyla inşa etti. Havalimanın hizmete açılması nedeniyle İstanbul ve Ankara’dan içerisinde basın ve milletvekillerinin yer aldığı iki uçak Tahran’a doğru yola çıktı. Açılış töreninde büyük bir protokol krizi yaşandı.

TÜRK TARAFINI HİÇ ANMADILAR

Açılış töreninde Türk tarafını hiç anmadılar. Sanki o inşaatı Türkler değil kendileri yapmış gibi sürekli reklamlarını yaptılar.  Tabi salonda bu kriz yaşanırken asıl kavga dışarıdaymış. İran bir duyum almış. İranlılara demişler ki; ‘TAV’ın Yahudi sermayesiyle bir ortaklığı var.’ Bunun üzerine İranlılar açılışın yapılacağı gün ‘Bunu TAV’a vermeyiz’ demişler.

PİSTE TANK VAR PAS GEÇİN

İlk uçağın resmi olarak ineceği sırada İranlılar piste tankerleri çekerek inişe izin vermedi. ‘Piste tanklar var pisti pas geçin’ uyarısı yapıldı. Uçak da dönmek zorunda kaldı. Tabi bunlar yaşanırken bizim içerinden hiçbir şeyden haberimiz yok. Tabi bu yaşananların ardından diplomatik kriz yaşandı. Rica minnet, bari uçağı indirin dünyaya rezil olacağız. Uçağı indirin biz yine gideriz falan diyorlar. Güç bela araya giriyorlar. Tankları çekiyorlar. Uçak iniyor. Orada 50’ye yakın gazeteci vardı. Hiçbirimizin ruhu duymadı. Yıllar sonra bunu TAV müdürü açıkladı. Tabi bu olaydan sonra TAV’ı kovdular. Bütün yatırımlarını alıp, düşük bir tazminat ödediler.”

 

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
16 yıl sonra ortaya çıktı; İran Türk uçağının inişine izin vermedi