Türkiye’yi S-400 konusunda ikna edemedik

featured

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye’nin önemli bir müttefik olduğunu fakat S-400 konusunda Türkiye’yi bir türlü ikna edemediklerini belirtti.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye’nin önemli bir müttefik olduğunu ama örgütün Türkiye’yi Rus S-400 hava savunma sistemlerini terk etme ve onları Batılı ülkeler tarafından yapılan sistemlerle değiştirme konusunda ikna edemediğini kaydetti.

S-400’LERİN HAVA SAVUNMA SİSTEMLERİYLE ENTEGRE EDİLEBİLİRLİĞİ

Türkiye’nin önemli bir müttefik olduğunu söyleyen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, örgütün Türkiye’yi Rus S-400 hava savunma sistemlerinden vazgeçirmeye ve onları Batılı ülkelerin yaptığı sistemlerle değiştirme konusunda ikna edemediğini dile getirdi.

Washington’daki Georgetown Üniversitesi’nde düzenlenen bir etkinliğe katılan Stoltenberg, Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemi konusuna ilişkin kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

S-400 hava savunma sistemlerinin NATO sistemleriyle entegre edilebilir olması gerektiğini fakat şu anda bunun söz konusu olmadığını belirten Stoltenberg, bu yüzden Türkiye’ye alternatif çözüm önerisinde bulunduklarını ve bunların arasında ABD sitemi olan Fransız-İtalyan ortak sistemi SAMP/T ve Patriot’ları gösterdi.

Bu meseleler üzerinde ittifak olarak çalıştıklarını kaydeden Stoltenberg, “Türkiye önemli bir müttefiktir ve DEAŞ’ın yenilmesinde önemli bir rol oynamıştı. Hiçbir ülke Türkiye’den daha fazla mülteci kabul etmemiştir” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE VE S-400 SÜRECİ

ABD’nin başından itibaren rahatsızlık duyduğu bir husus olan Türkiye’nin Rus yapımı füze savunma sistemi S-400’ler konusunda vardığı anlaşma Eylül 2017’de imzalanmıştı. Bunun ardından Türkiye’ye ilk S-400 sevkiyatı Temmuz 2019’da başlatmıştı.

Türkiye’nin attığı bu adımda taviz vermemesi, ABD’nin çeşitli yaptırım ve tehditleriyle devam etti. Yöneltilen tehditlere rağmen Ankara, yine geri adım atmadı ve ek S-400 sistemlerini satın alma konusunda bir hamle yaptı. Bu gelişme üzerine ABD, Türkiye’yi F-35 programından çıkardığını duyurdu.

TRHaber

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Türkiye’yi S-400 konusunda ikna edemedik

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir