THY biletlere kur ayarı istemişti; Uçak biletlerinde uygulanan tavan fiyatları 100 TL artırıldı

featured

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu havayolu taşımacılığında uygulanan tavan fiyat uygulamasını 100 TL arttırdı. Ancak sektör yetkilileri bu artışın hâlâ yeterli olmadığını görüşmelerin devam ettiğini açıkladı.

Dünyada artan petrol varil fiyatları ve Türkiye’de artan döviz kuru nedeniyle iç hat uçuşlarından ekonomik olarak olumsuz etkilendiklerini belirten havayolu yöneticileri 499 TL olan tavan fiyat uygulamasında güncellenerek arttırılmasını istemişti.

Bakan Adil Karaismailoğlu katıldığı bir televizyon programında konuya ilişkin yaptığı açıklamada, konunun havayollarıyla görüşüldüğünü ve havayollarına bildirildiğini şu sözlerle açıkladı:

“Havayolu için tavan fiyat konusunda havayolu şirketlerimizin böyle bir talebi var. Sabit bir ücret yok. O da değerlendirildi kendilerine bildirildi. Onlar da uygulayacaklardır” dedi.

Haber Aero’nun ulaştığı bilgilere göre, Bakan Karaismailoğlu iç hatlarda tavan fiyat uygulamasını 100 TL arttırdı. Ancak sektör liderleri bu tutarın hâlâ yeterli olmadığını görüşmelerin bakanlıkla ile devam ettiğini belirtti.

Mehmet Nane: Fiyatları giderle karşılaştırdığımızda yüzde 300 artması lazım

Geçtiğimiz ay Pegasus Havayolları Genel Müdürü Mehmet Nane bir televizyon programında yaptığı açıklamada, “Geçen sene Mayıs ayının sonunda yakıt fiyatları varil olarak 35,3 dolardı. Bugün bu sayı 80 dolarların biraz üstü, yüzde 131 oranında bir değişim var. Dolar 6,81 iken bugün 11,99’larda, buradaki değişimler de yüzde 70’lerin üzerinde. Toplam Dövize bağlı değerlerde hem döviz hem emtianın etkisi yüzde 300’leri buluyor” demişti.

Nane, “Fiyatlarımızı giderlerimizle karşılaştırdığımızda yüzde 300 oranında artması lazım. Artış var mı? Yok. Biz hala eski fiyattan maksimum tavan fiyatı olan 499’dan satıyoruz. Bu sürdürülebilir bir durum değil. Kur ve emtiada denge bulunur ve fiyatlarda yukarı yönlü düzeltme yapılırsa, önümüzdeki dönemlerde dengeyi sağlamış oluruz” ifadelerini kullanmıştı.

İlker Aycı: Fiyat istikrarı bozuldu

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı da döviz dalgalanmasının piyasayı etkilediğini, iç hatlarda bir fiyat güncellenmesine ihtiyaç duyduklarını açıklamıştı.

Konuyu Güntay Şimşek’in Airport programında değerlendiren Aycı, “Döviz dalgalanması iç hatlardaki taşımacılığınıza nasıl yansıyor?” sorusuna şu cevabı vermişti:

“Çok etkileniyor. İç hatlarda acil bir fiyat düzeltmesine, ayarlamasına ihtiyaç duyuyoruz. Bu konuyla ilgili görüşmeleri arkadaşlarımız sektörde diğer şirketlerinde başındaki arkadaşlarla beraberce yapıyorlar Ankara ile. Ama tabi çok zor bir dönemdeyiz. Şunu kabul edelim bütün dünya enflasyonda boğuşuyor. Siz hiç Japonya’da, Amerika Birleşik Devletleri’nde yüzde 5 buçuk, 6’larda enflasyon gördünüz mü ? Mümkün değil. Bu ülkelerdeki Almanya Avrupa bütün dünya bir enflasyon mücadelesi içerisinde. Çünkü bol para verdiler. Para politikalarını dengesini bozdular. Resesyon olmasın diye desteklediler ve bu sayede de şimdi bu para bolluğu harcama bolluğu arkasından da enflasyon geldi. Fiyat istikrarı bozuldu. Bu fiyat istikrarsızlığı döneminde tabii ki TL’nin aşınma payını da düşündüğümüz zaman ciddi baskı altında tüm havayolu şirketleri Türkiye’de iç hat uçan. Dış hatlar bunu dengelemeye çalışıyoruz. Ama insanımıza yüklenmek fazla istemiyoruz. Bir fiyat ayarlaması olacaksa da bunun çok insaflı ve çok dikkatli yapılması lazım. Belli bir miktarın üzerine çıkıldığında zaten bu yolcudan da tepkiyle karşılaşır. Yolcularımıza bunu yapma hakkımız yok. İnsanların bir yerden bir yere gitme kavuşma haklarını sürdürebilmeleri için yolcularımıza bugünlerde destek olmalıyız. Unutmayalım biz bugünlere çalışanlarımız ve yolcularımızla birlikte geldik. Bugün belki kazancımızın bir miktarını onlara geri verme zamanıdır. Bir süre daha bu fiyatlara belki katlanma zamanıdır. Zor bir durum. Bu bir paradoks bu. Bu paradoksta bir yandan zararınızı kapatmak için fiyat ayarlamasını ihtiyacınız var. Ama öbür yandan enflasyonun ağırlığı altındaki durumu da görüyorsunuz, alım gücünü de görüyorsunuz. Burada bir denge lazım, insani olmak lazım. Ben ve arkadaşlarım bu konu çok hassasız.”

Kaynak: Haber. Aero

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
THY biletlere kur ayarı istemişti; Uçak biletlerinde uygulanan tavan fiyatları 100 TL artırıldı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir