TEI’nin en güçlü yerli motoru TF10000 yerli sistemlere güç verecek

featured

TEI’nin 11’inci yerli motor projesi TF10000 serisi oldu. Toplam itiş gücü 10 bin libreye çıkacak motor, havacılıkta art yakıcı (afterburner) sistemi ile jet uçaklara yüksek itiş gücü sağlayacak. Lansması Türkiye İnovasyon Haftası’nda gerçekleştirilen TEI-TF10000 motoru, şirketin Samsun’daki Teknofest’te tanıtımını yaptığı TF6000 serisinden geliştirildi.

Önce TF6000 çalıştırılacak

Gelişmeler hakkında Tolga Özbek’e açıklamalar yapan TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut Akşit, “Jet motoru konusundaki çalışmalara TF6000 serisi motorla adım attık. İlk motorun üretimi sürüyor. Hedef, gelecek yılın ortasından itibaren bu motoru çalıştırmak” dedi.

Alınacak sonuçlar doğrultusunda TF10000 için hedef 2024 içinde çalıştırılmanın gerçekleştirilmesi olduğunu belirten Mahmut Akşit, “TF6000 ve ardından TF10000 motorlarımız, Türkiye’nin Milli Muharip Uçak (MMU) motorunun geliştirilmesi konusunda atılacak adımlarda önemli bir deneyim sağlayacak. TF6000 ile bir jet motoru yapmayı öğreniyoruz. TF10000’de sisteme bir art yakıcı ekliyoruz. Bu motor sonrasında MMU’da kullanılacak çok daha yüksek itiş güçlü motorları yapabilmek çok daha kolaylaşacak” diye konuştu.

Yerli sistemlere güç verecek

KIZILELMA sınıfındaki muharip insansız sistemlerinde, hızlı hücumbotlarda, enerji santrallerinde ve bölgesel yolcu uçaklarında kullanılabilecek ve askeri bir turbofan motoru olarak tasarlanan TEI-TF10000 motoru; Millî Muharip Uçak’ın motoruna giden yolda TEI ve Türkiye için önemli bir teknoloji kazanımı ve gösterimi motoru.

Motor, çekirdeğinden türetilecek farklı konfigürasyonlarla ATAK-2 gibi ağır sınıf helikopterlere de itki çözümü sunabilecek. TEI-TF6000’in üzerine eklenen artyakıcı modülüye birlikte 10 bin libre itki üretecek motorun birebir ölçekli “mock-up”ı ilk defa ilgilileriyle buluştu.

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
TEI’nin en güçlü yerli motoru TF10000 yerli sistemlere güç verecek

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir