1. Haberler
  2. Gündem
  3. Free Bird uçağı neden Etimesgut’a indi?

Free Bird uçağı neden Etimesgut’a indi?

featured

Ankara Etimesgut’ta bulunan 11. Ana Ulaştırma Üs Komutanlığı’na tek inen sivil tescilli uçaklar, Türk Hava Kurumu’na aittir. Ancak dün Etimesgut’un ilginç bir ziyaretçisi vardı. Free Bird Havayolları’na ait TC-FBO tescilli A320 Etimesgut’a indi. Uçak Roma’dan gelmişti.

FH912 sayılı sefer numarası ile gerçekleştirilen uçuşta Kokpit.aero’nun yaptığı araştırmaya göre Free Bird uçağı, NATO Defence Commit üyelerini Ankara’ya toplantı için getirmişti.

Bir günlük ziyaretin ardından TC-FBO Bakü’ye devam edecek. Sonrasında uçak askeri yolcularını Roma’ya geri götürecek.

Charter yani tarifesiz seferler yapan Free Bird, turist taşımanın yanı sıra NATO’nun asker taşıma uçuşlarını da gerçekleştiriyor.

ETİMESGUT: TÜRK HAVA KUVVETLERİ’NİN EN ÇOK UÇAK TİPİNİN OLDUĞU ÜS

Normalde Etimesgut 11. Ana Ulaştırma Üs Komutanlığı, THK’nın yanı sıra Türk Hava Kuvvetleri’nin nakliye filolarına ev sahipliği yapıyor. Türk Hava Kuvvetleri’nin en çok tipte uçak kullanan üssü olan Etimesgut’ta 211. Filo’da CN235M-100’ler bulunuyor. Filo askeri nakliyenin yanı sıra ambulans ve elektronik harp uçuşları yapıyor. Filonun çağrı adı Gezgin.

Diğer filo Doğan çağrı adlı 212’de Gulfstream GIV, Gulfstream G550, Cessna Citation II, Cessna Citation VII, UH-1H helikopteri ile CN235M VIP uçakları bulunuyor.

 

Kaynak: www.kokpit.aero
0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Free Bird uçağı neden Etimesgut’a indi?
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir