Airbus dünyanın ilk tam otomatik yakıt ikmalini gerçekleştirdi

featured

Airbus’ın çok yönlü tanker uçağı A330 MRTT, ilk tam otomatik havadan havaya yakıt naklini gerçekleştirdi. Tanker uçak havadaki F-16’ya 120 kuru temas sağladı.

Airbus’ın geliştirilmiş A330 MRTT tanker uçağı ilk tam otomatik havadan havaya yakıt ikmali (A3R) işlemini gerçekleştirdi. Bu işlemde Airbus’a ait Otomatik Havada Yakıt İkmali (A3R) çözümü ile donatılmış bir Airbus A330 MRTT tanker test uçağı ve alıcı olarak görev yapan bir Portekiz Hava Kuvvetleri’ne ait F-16 yer aldı.

Airbus’ın A330 MRTT tanker uçağı ile gerçekleştirdiği bu işlemle 45 saatlik uçuş deneyimi ve 120 kuru temas sağlamış oldu. Sertifikasyon uçuşları ise 2021 yılında yapılacak.

Airbus Tanker Programları Başkanı Didier Plantecoste konuyla ilgili şunları söyledi:

“Bu test uçuşu Otomatik Havada Yakıt İkmali(A3R)programı için önemli dönüm noktasının elde edilmesi, A330 MRTT’nin(Çok Amaçlı Tanker Uçak) mükemmel yetenek yol haritası geliştirmesinin önünü açtı. Bu uçuş tankerin şimdiki ve gelecekteki yakıt ikmali operasyonları için dünyanın referansı olduğunu bir kez daha doğrular nitelikte gerçekleştirilen bir test uçuşu oldu. Portekiz Hava Kuvvetlerine sürekli destekleri ve bu önemli gelişime yardımları için teşekkür ediyoruz.”

A3R sistemi nedir?

A3R sistemi, alıcı uçakta ek ekipman gerektirmez ve hava üstünlüğünü en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olarak, hava yakıt ikmal operatörü (ARO) iş yükünü azaltmak, güvenliği artırmak ve çalışma koşullarında havadan havaya yakıt ikmali aktarım hızını optimize etmek için tasarlanmıştır. A3R sisteminin amacı, tamamen özerk yeteneklere ulaşacak teknolojiler geliştirmektir.

İkmal nasıl yapılıyor?

A3R sistemi, Airbus tarafından, hava yakıt ikmal operatörünün iş yükünü azaltmak, güvenliği arttırmak ve havadan havaya yakıt ikmali aktarım hızını optimize etmek için geliştirildi. Sistem, operatör tarafından etkinleştirildikten sonra, havada yakıt aktarımını sağlayan ikmal borusunun (boom) uçuş kontrol sistemi, tamamen otomatik hale gelir.

Kontrol sistemi, alıcı ile teması sağlayarak yakıt aktarımını başlatıyor. Bu işlem sırasında, operatörün yapması gereken şey ise işlemi olağan dışı durumlara karşı gözlemlemek oluyor. Alıcı uçağın konumundan sapması veya tanker uçaktan kaynaklı arızalar gibi anormal durumlarında, A3R sistemi, operatörün müdahalesine gerek kalmadan, ikmal borusunu alıcıdan güvenli bir şekilde ayırabiliyor.

haber aero

0
mutlu
Mutlu
0
komik
Komik
0
alk_
Alkış
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
sinirli
Sinirli
Airbus dünyanın ilk tam otomatik yakıt ikmalini gerçekleştirdi